Stanovy občanského sdružení Komunitní centrum Perleťánek

 

Článek I.                                                

Název, sídlo a působnost

1) Název: Komunitní centrum Perleťánek, zkratka KCP.

2) Sídlo: Tyršova 370, 394 68  Žirovnice.

3) Působnost: sdružení působí na celém území České republiky.

 

Článek II.

Právní postavení
1) Sdružení je dobrovolná, nezávislá, nepolitická organizace, sdružující členy na základě společného zájmu o naplnění cílů KCP (viz Článek III.).
2) Sdružení je právnickou osobou zaregistrovanou Ministerstvem vnitra dle zákona č. 83/1990Sb., o sdružování občanů, v platném znění.
3) Sdružení je způsobilé nabývat práva a povinnosti v souladu s platnými právními předpisy a těmito stanovami. Může spolupracovat s dalšími organizacemi, včetně zahraničních, které pomáhají zabezpečovat jeho cíle (viz Článek III.).
 
Článek III.
Cíle a jejich zajištění
1) Cíle: vytvořit veřejný prostor pro setkávání rodin (rodičů a jejich dětí) s programem zabezpečujícím aktivně trávit volný čas, umožňujícím vzájemnou výpomoc rodičů, zabezpečujícím vypořádání se se zátěží budoucího mateřství a následné péče o rodinu, poskytujícím poradenství v sociální, pedagogické apod. oblasti k předcházení rodinným krizím, napomáhajícím k prevenci sociálního vyloučení rodičů na mateřské dovolené, při péči o handicapované děti a vedoucímu k vědomí sociální soudržnosti s obyvateli obce, pomáhajícím s jejich návratem do zaměstnání po mateřské dovolené, zabezpečujícím šetrnou adaptaci dětí na cizí prostředí a jejich přirozený návyk na kolektiv, včetně přirozené integrace handicapovaných dětí, rozvoj tvořivých, tělesných a ekologických aktivit.
2) Jejich zajištění: provozování komunitního centra – zajištění jeho chodu a organizace jeho programu; pořádání kroužků, školení, kurzů, seminářů, zabezpečení dalšího vzdělávání, zajištění konzultací s odborníky, organizování kulturních, společenských a osvětových akcí, vzájemné výpomoci rodičů a spolupráce s organizacemi pomáhajícími k naplnění cílů sdružení, partnerskými organizacemi u nás i v zahraničí, státními i nestátními organizacemi, orgány samosprávy a státní správy.
 
Článek IV.
Členství
1) Členem sdružení se může stát fyzická osoba starší 21 let (dále jen uchazeč), která podá písemnou přihlášku. V ní se zaváže k dobrovolnické práci v rámci sdružení, bude souhlasit se stanovami a cíli sdružení, poskytne nezbytně nutné osobní údaje, čímž dává souhlas s jejich nakládání a zpracování v souladu s platnou legislativou, a zaplatí členský příspěvek. Rozsah dobrovolnické práce (počet hodin za rok) a výši příspěvku určuje nejvyšší orgán sdružení (viz Článek V.).
2) O členství rozhoduje výkonný výbor sdružení na základě písemné přihlášky a v souladu s těmito stanovami. O přijetí či nepřijetí vyhotoví výkonný výbor zprávu, která bude součásti zápisu z jeho jednání. Uchazeč má právo do tohoto zápisu nahlédnout.
3) Členové přípravného výboru se stávají členy sdružení dnem jeho registrace MV ČR.
4) Členství zaniká vystoupením člena na základě písemného oznámení pověřenému orgánu, neplněním povinností vyplývajících z platných stanov (zejména neplacením členských příspěvků a dobrovolnického úvazku), vyloučením na základě rozhodnutí pověřeného orgánu, úmrtím člena, zánikem sdružení.
5) Čestné členství může udělit výkonný výbor sdružení fyzické nebo právnické osobě, která se významně zasloužila o rozvoj sdružení.
 
Článek V.
Práva a povinnosti členů
1) Člen má právo podílet se na činnosti sdružení, volit a být volen do orgánů sdružení.
2) Člen má zejména povinnost dodržovat platné stanovy sdružení, jednat v dobrém jménu sdružení a zamezit jeho poškozování, platit příspěvky (jsou-li stanoveny) a odvádět stanovený podíl dobrovolnické práce.
 
Článek VI.
Orgány sdružení, jejich ustavování, práva a povinnosti
1) Orgány sdružení jsou valná hromada a výkonný výbor. Na jednání valné hromady může být ustanovena kontrolní komise. Pro její ustanovení je potřeba souhlasu nadpoloviční většiny všech členů sdružení.
2) Valná hromada je nejvyšším orgánem sdružení. Tvoří ji všichni členové sdružení. Dle potřeby je svolávána výkonným výborem, nejméně však jednou ročně. Bude-li ustavena kontrolní komise, má právo svolat valnou hromadu. Valná hromada jedná na základě programu jednání vypracovaného svolávajícím orgánem. Do jejich pravomocí patří zejména rozhodovat o změnách stanov, o výši členského příspěvku a úvazku dobrovolnické práce jednotlivých členů sdružení, projednávat úkoly sdružení pro příslušné období. Valná hromada bere na vědomí rozpočet sdružení a jeho výroční zprávu. Valná hromada je usnášeníschopná v přítomnosti nadpoloviční většiny všech členů. Rozhoduje nadpoloviční většinou přítomných členů. O změně stanov rozhoduje nadpoloviční většinou všech členů.
3) Výkonný výbor je statutárním zástupcem sdružení a je tříčlenný. Jako jediný má oprávnění vystupovat a jednat jménem sdružení, a to následujícím způsobem; jednotliví členové výkonného výboru mohou vystupovat a jednat jménem sdružení samostatně, podepisování se děje tak, že svůj podpis připojí vždy dva členové výkonného výboru. Výkonný výbor je ustaven třemi členy přípravného výboru sdružení. V případě ukončení činnosti jednoho nebo dvou členů výkonného výboru zbývající členové jmenují nového z řad aktivních členů. Výkonný výbor může být v pracovněprávním vztahu ke sdružení. Z hlediska pracovněprávních vztahů je výkonný výbor vedoucím organizace. Výkonný výbor se schází dle potřeby, nejméně však jednou ročně. Zasedání výkonného výboru svolává kterýkoliv jeho člen. Výkonný výbor je usnášeníschopný, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jeho členů. Rozhoduje nadpoloviční většinou přítomných členů.  Hlavním úkolem výkonného výboru je programová a organizační činnost komunitního centra – zajišťuje úkoly v souladu se stanovami sdružení a platnou legislativou (zejména zákonem o účetnictví apod.).
4) Kontrolní komise může být jedno až tříčlenná. Je navrhována a volena valnou hromadou na jeden rok. Náplň činnosti kontrolní komise je ustanovena na jednání valné hromady.
 
Článek VII.
Hospodaření
1) Sdružení je neziskovou organizací a jeho příjmy jsou využívány k dosahování cílů v souladu s těmito stanovami.
2) Sdružení hospodaří s nemovitým i movitým majetkem. Jeho příjmy tvoří zejména členské příspěvky (jsou-li stanoveny), výnosy majetku, dary, dotace, granty, příspěvky od státu, fyzických a právnických osob.
3) Sdružení může uzavírat sponzorské smlouvy a smlouvy o využití svého majetku.
4) Za hospodaření zodpovídá výkonný výbor. Hospodaření se řídí obecně platnými právními předpisy, těmito stanovami a rozpočtem navrženým výkonným výborem a schváleným valnou hromadou.
 
Článek VIII.
Zánik sdružení
1) Sdružení zaniká z důvodů stanovených zákonem. O dobrovolném rozpuštění rozhoduje valná hromada, o sloučení s jiným sdružením rozhoduje výkonný výbor.
2) Při zániku sdružení rozhodnutím valné hromady provede majetkové vypořádání výkonný výbor, při zániku rozhodnutím MV ČR provede majetkové vypořádání likvidátor.
3) Likvidační zůstatek se převede v souladu s rozhodnutím výkonného výboru na jinou neziskovou organizaci s obdobným cílem činnosti.
 
Článek IX.
Přechodná a závěrečná ustanovení
1) Sdružení může vydat organizační, jednací a provozní řád.
2) Sdružení se může obracet v souladu s cíli své činnosti na státní orgány s peticemi.
3) Stanovy občanského sdružení Komunitní centrum Perleťánek byly vypracovány přípravným výborem dne 28. 9. 2009 v Žirovnici.
4) Stanovy nabývají účinnosti dnem jejich registrace u MV ČR.
 
V Žirovnici dne 28. 9. 2009